اقامت در مالزی

داشتن یک زندگی بسیار آرام و به دور از تنش از خصوصیات افرادی است که مالزی را برای زندگی، تحصیل و اقامت انتخاب کرده اند. داشتن تنوع قومی و فرهنگی، سطح بالای استانداردهای زندگی، سطح بسیار بالای آمزش عالی و... باعث می شود که جهان به دیده احترام به مالزی نگاه کند.

برای مهاجرت به مالزی دو راه پیش روی شماست

خذ اقامت از طریق ثبت شرکت و یا دفتر نمایندگی شرکت خود در مالزی

اخذ اقامت از طریق برنامه "مالزی خانه دوم من"

روش اول مناسب افرادی است که مایلند از طریق ثبت شرکت و یا دفتر نمایندگی شرکت خود در مالزی برای خود و خانواده شان اقامت بگیرند. پروسه انجام این کار بسیار سریع و در صورت داشتن مشاوری مجرب و متخصص بسیار آسان است.

فرایند کار به دو صورت انجام می پذیرد:

الف) شما می توانید از طریق ثبت یک شرکت مالزیایی با مالکیت 100% خارجی برای خود علاوه بر استفاده از مزیت های کسب و کار در مالزی و کشور های حوزه جنوب شرق آسیا، برای خود و خانواده تان اقامت موقت قابل تمدید بگیرید. اگر این روش را انتخاب میکنید باید بدانید که شما می بایست در گام اول مبلغ حداقل 100 هزار دلار آمریکا را به مالزی منتقل کنید و در آن جا به جریان بیاندازید. انجام این کار برای افرادی پیشنهاد می شود که تصمیم گرفته اند بصورت جدی و با برنامه ریزی در مالزی سرمایه گذاری کنند. اگر چنانچه هنوز تصمیم قطعی برای این کارها نگرفته اید ما راه دوم را به شما پیشنهاد میکنیم.

ب) در این رویه شما می بایست دارای یک شرکت ثبت شده در ایران با سابقه فعالیت حداقل دو سال باشید. چنانچه این پیش شرط را دارا می باشید می توانید به کمک مشاورین دفتر نمایندگی (شعبه) شرکت خود را در مالزی به ثبت برسانید. با استفاده از این روش شما بصورت اتوماتیک می توانید برای سه نفر از افرادی که شرکت شما معرفی میکند به همراه خانواده هایشان اقامت قابل تمدید بگیرید. در این روش شما اجباری به انتقال پول از ایران به مالزی ندارید و فقط می بایست مخارج دفتر شرکت خود را تامین کنید زیرا قانوناً شعبه مالزی شرکت شما نمی تواند مستقیماً در مالزی درآمد داشته باشد. برای کسانی که با بازار مالزی آشنایی ندارند این روش کاملاً مناسب تر است. پس از ثبت شعبه شرکت خود در مالزی و اخذ اقامت، شما می توانید با داشتن فرصت مناسب اقدام به ثبت شرکت مالزیایی با مالکیت خود (100% خارجی) باشید و چون اقامت خود را از طریق شرکت مالزیایی کسب نکرده اید نیازی به حداقل سرمایه گذازی  در مالزی ندارید. برای آشنایی بیشتر با این روش می توانید به راهنمای ثبت شرکت در مالزی مراجعه نمایید.

در روش دوم کسب اقامت مالزی، شما می توانید با استفاده از برنامه "مالزی خانه دوم من" که ازسال 2002 در این کشور اجرا می گردد  اقامت مالزی را بدست آورید. این طرح مبتنی بر دو فاکتور سن و سرمایه است که طبق ضوابط متفاوت به افراد زیر 50 سال و بالای 50 سال اقامت مالزی اعطا می شود.

طرح اقامت در خانۀ دوم

وزارت توریسم مالزی در سال 2002 طرحی را به علاقه مندان اخذ اقامت در مالزی پیشنهاد کرد که بسیار سریع می توانست به یکی از پرطرفدارترین روش های اقامت در دنیا تبدیل شود. اين طرح که در حقيقت یک برنامه منظم برای اعطای اقامت ملزی به خارجی ها به شمار می رود در چند سال اخیر توانسته است جای خود را به عنوان روشی ساده، مطمئن و خوب برای اخذ اقامت مالزی باز کند.

متقاضیان پس از ارسال مدارک موفق به اخذ ویزای 10 ساله قابل تمدید می شوند که می توانند به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود و پدر و مادر در مالزی اقامت داشته باشند. فاکتورهای اصلی موفقیت در اخذ اقامت عبارتند از سن و سرمایه. به طوری که با بالا رفتن میزان سرمایه، اقامت راحت تر و سریع تر اخذ می گردد.

این طرح افراد متقاضی را به دو دسته سنی تقسیم بندی نموده است که هر دسته مقررات خاص خود را برای اخذ اقامت دارا 
می باشند.

1- افراد زیر 50 سال:

افراد زیر 50 سال باید گواهی بانکی مبنی بر داشتن حداقل 150 میلیون تومان از حساب خود ارائه نمایند. لازم به ذکر است که حتماً سرمایه باید به صورت نقدی بوده و ارائه گواهی داشتن مایملک، مستقلات کفایت نمی کند. علاوه بر گواهی حساب بانکی شما باید ثابت کنید که ماهیانه حداقل 3 میلیون تومان درآمد داريد. (این گواهی بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و شما می توانید با ارائه فیش حقوقی شرکت های دولتی، خصوصی، اجاره بهای املاک، سود سهام سپرده و ... آن را به اثبات برسانيد.

پس از آنکه فرايند انجام کار به پايان رسید و با اقامت شما موافقت شد، شما باید یک حساب سپرده ثابت به مبلغ 300 هزار رينگيت (حدود 85 میلیون تومان) به نام خود افتتاح نمایید. این مبلغ باید حداقل یک سال در حساب شما باقی بماند. پس از گذشت یک سال شما می توانید تا سقف 240 هزار رینگيت (معادل 68 میلیون تومان) آن را برای مخارج مشخص برداشت نمایید. مبلغ باقيمانده (60 هزار رينگيت، معادل 17 ميلیون تومان) می بایست تا زمان اقامت شما در مالزی با استفاده از این طرح در حساب شما باقی بماند.

2- افراد بالای 50 سال:

افراد بالای 50 سال باید گواهی بانکی مبنی بر داشتن حداقل 100 میلیون تومان از حساب خود ارائه نمایند. لازم به ذکر است که حتماً سرمایه باید به صورت نقدی بوده و ارائه گواهی داشتن مایملک، مستقلات کفایت نمی کند. علاوه بر گواهی حساب بانکی شما باید ثابت کنید که ماهیانه حداقل 3 میلیون تومان درآمد داريد. (این گواهی بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و شما می توانید با ارائه فیش حقوقی شرکت های دولتی، خصوصی، اجاره بهای املاک، سود سپرده و سهام آن را به اثبات برسانيد.

پس از آنکه فرايند انجام کار به پايان رسید و با اقامت شما موافقت شد، شما باید یک حساب سپرده ثابت به مبلغ 150 هزار رينگيت (حدود 42 میلیون تومان) به نام خود افتتاح نمایید. این مبلغ باید حداقل یک سال در حساب شما باقی بماند. پس از گذشت یک سال شما می توانید تا سقف 90 هزار رینگيت (معادل 25 میلیون تومان) آن را برای مخارج مشخص برداشت نمایید. مبلغ باقيمانده (60 هزار رينگيت، معادل 17 ميلیون تومان) می بایست تا زمان اقامت شما در مالزی با استفاده از این طرح در حساب شما باقی بماند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت:

          5 قطعه عکس 4×6 از هر نفر از اعضای خانواده

         کپی تمام صفحات گذرنامه (40 صفحه) همه اعضا خانواده (هر یک از اعضا باید گذرنامه مجزا داشته باشد)

      کپی برابر اصل شش صفحه اول گذرنامه

      ترجمه شناسنامه همه اعضا خانواده

      ترجمه سند ازدواج برای افراد متاهل

          ترجمه رسمی اسناد املاک (در صورت وجود)

          ترجمه رسمی اساسنامه شرکت، جواز کسب یا هرگونه مجوز حرفه ای در صورت وجود.

          ترجمه آخرین مدرک تحصیلی

          رزومه انگلیسی

      اسناد درآمدی مثل گواهی حقوق، فيش بازنشستگی، اجاره نامه، سود سپرده بانکی، سود سهام، اظهارنامه درآمدی و ... که مجموع درامد فرد متقاضی و همسر وی باید حداقل 3 میلیون تومان در ماه باشد.

          گواهی موجودی بانکی به مبلغ حداقل 150 میلیون تومان برای افراد زیر 50 سال و حداقل 100 میلیون برای افراد بالای 50 سال (این مبلغ می تواند در حسابهای جداگانه به اسم فرد متقاضی و همسرش باشد)

نکته: دارایی حسابهای ارزی و حسابهای بانکی خارج از ایران نیز قابل قبول می باشد

نظر بدهید